17.03.2025 | Zprávy
Přestože samotný vzhled dekoru patří mezi hlavní charakteristiku, dle které vybírají uživatelé svou podlahovou krytinu, důležitým faktorem výběru jsou i její technické vlastnosti. Nejen odolnost definovaná užitnou třídou, ale i další charakteristiky, které mají vliv nejen na provozní vlastnosti, ale i na samotnou instalaci.
Odolnost
SPC podlahy mohou být vybaveny ochrannou vrstvou (tzv. nášlapnou vrstvou), která se obvykle pohybuje v rozmezí 0,3 mm až 0,7 mm a to zejména v případě, že jsou vyráběny „klasickou“ metodou – tzn. s použitím dekorační vrstvy (dekoračního papíru). Čím silnější tato vrstva je, tím více podlaha odolává mechanickému opotřebení provozem na krytině. Při výběru krytiny do domácnosti jsou dnešní SPC krytiny se zátěžovou třídou 31 naprosto dostatečnou volbou. V případě volby krytiny do prostor s vysokou frekvencí pohybu osob (např. kanceláře, obchody, atd.) je však nezbytné volbu podřídit tomuto kritériu. Avšak ani volba zátěžové třídy 34, tzn. velmi vysoká úroveň využívání (např. restaurace) nezaručuje nepoškoditelnost povrchu krytiny a to zejména ostrými předměty (např. kamínky na podrážce bot). Ani krytina definovaná jako vysoce odolná není nezničitelná. Tento fakt bývá občas opomíjen a uživatelé bývají překvapení, když zjistí, že provoz domácího vybavení bez nezbytné ochrany, jako jsou např. plstěné podložky na spodní straně nohou židlí, vede ke vzniku poškrábání povrchu krytiny. A to i u krytin určených do intenzívně užívaných prostor.
Nástup nových technologií přímého tisku, kdy je vynechána vrstva dekoračního papíru – dekor je vytištěn přímo na SPC jádru, přinesl novou efektivitu odolnosti. Již samotný tisk dekoru přímo na SPC přináší zvýšenou odolnost proti opotřebení. Ta je ještě zesílena používanou transparentní vinylovou (nebo obdobnou) ochranou vrstvou, ve které je realizována struktura dekoru (a případně i mikrodrážky po obvodu dílců). Přestože tedy dílce vyrobené technologií přímého tisku postrádají „obvyklé“ nášlapné vrstvy, jejich odolnost vůči opotřebení je velmi vysoká.
Samotný povrch SPC krytin je opatřen (obvykle) polyuretanovým nátěrem, který dále zvyšuje odolnost vůči opotřebení a přináší odolnost proti skvrnám a chemikáliím. To znamená, že běžné nečistoty jako víno, káva nebo inkoust lze snadno setřít bez rizika poškození povrchu. Současně pak zvyšuje komfort údržby.
Díky vysoké hustotě materiálu (většinou 1800–2000 kg/m³) jsou SPC podlahy extrémně pevné a odolné vůči nárazům a otlakům. To přináší snížení rizika poškození povrchu podlahy instalací těžkého nábytku v porovnání s klasickými vinylovými podlahami. Povrch zvládne přestát i pád těžšího předmětu, jako je hrnec nebo nářadí, bez viditelného poškození.
Voděodolnost a tvarová stabilita
Jednou z hlavních výhod SPC podlah oproti jiným materiálům, jako je laminát nebo dřevo, je jejich 100% voděodolnost. To je dáno tím, že jádro SPC desek tvoří hlavně směs kamenného prachu a polymerů, což zabraňuje absorpci vody a bobtnání. Díky této vlastnosti jsou SPC podlahy ideální do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny – nevadí jim rozlitá voda ani pára, kuchyně – odolávají polití a mastnotě, vstupní haly a chodby – poradí si s mokrými botami a blátem nebo se zbytky sněhu na botách.
Při zmínce o voděodolnosti nelze nepřipomenout, že deklarovaná vlastnost krytin se vztahuje na „vrchní“ působení – tedy přímý styk krytiny s vlhkostí působící svrchu = rozlité tekutiny, apod. V rámci zbytkových vlhkostí podkladu platí podobné podmínky jako u dalších typu podlahovin. Tyto podmínky jsou přesně definovány výrobci a nelze je opomíjet, či snad ignorovat. Zjednodušeně řečeno: přestože SPC krytiny nepatří mezi nasákavé typy krytin, nelze je instalovat na nedostatečně vysušené podklady a vyžaduje-li současně výrobce užití parotěsné folie, musí být tato vrstva při instalaci použita.
SPC podlahy mají díky své pevné minerální struktuře nízký koeficient roztažnosti. To znamená, že se při změnách teploty neroztahují ani nesmršťují tak výrazně jako klasické vinylové podlahy. To je velkou výhodou při instalacích na systémy podlahového topení, nebo ve výrazně prosklených místnostech. Přesto i zde existují limity a výrobci definují své požadavky pro provoz v těchto situacích.
Instalace
SPC podlahy se zámkovými spoji jsou primárně určeny pro pokládku plovoucím způsobem. Benefity celoplošně přilepených krytin se však zrcadlí i u těchto „plovouček“ a současně i realizační firmy velmi často preferují tento způsob instalace.
Při volbě způsobu instalace – či lepit nebo instalovat volně – musí být opět (jako vždy) prvním krokem ověření, zda vůbec tuto volbu připouští výrobce a pokud ano, za jakých podmínek. Realitou je, že ne všichni výrobci schvalují celoplošné lepení svých produktů.
Hlavním argumentem pro celoplošné lepení bývá většinou požadavek zákazníků na instalaci krytin bez přechodových lišt mezi jednotlivými místnostmi. Přestože tvarová stabilita SPC podlahovin umožňuje jejich instalaci v relativně velkých plochách, a výrobci této skutečnosti využívají ve svých marketingových podkladech, při instalaci plovoucím způsobem je vytvoření dilatační mezery mezi místnostmi obvyklou podmínkou (s výjimkou viz odstavec „zámkové spoje“). Uvádí-li výrobce tedy možnost instalace ploch o velikosti např. až 20 x 10 m, 20 x 20 m nebo i klidně 50 x 50 m, mezi místnostmi musí být ponechána dilatační mezera i v případě, že se jedná o dvě malé místnosti, např. o celkové podlahové ploše 20 m2. Výrobci udávané maximální velikosti instalace jsou myšleny v rámci jedné místnosti (čtverce nebo obdélníku), kdy definují maximální přípustný prostor bez plošné dilatační mezery – bez oddělení instalovaných ploch v jedné místnosti.
Druhým častým argumentem je skutečnost, že podlaháři v době pokládky nemusí znát všechny náležitosti místa realizace. Nemusí tušit, co všechno a kde, bude na krytině dále instalováno. Celoplošným přilepením se tak vyhnou případným komplikacím je-li na krytinu, po dokončení její instalace, následně instalován např. populární kuchyňský ostrůvek. Přestože instalace dalších vybavovacích předmětů již není a nemusí být starostí montážníků krytin, není žádnou výjimkou, že výskyt pevně instalovaných těžkých vybavovacích předmětů přímo na plovoucí krytině působí negativně na její užitné vlastnosti. A protože následky se vyskytují na podlaze (a nikoliv na samotném vybavovacím předmětu), je i krytina předmětem následné reklamace. Prevencí je právě celoplošné přilepení krytiny – anebo důsledné předávání provozních podmínek podlahové krytiny objednateli díla. Je-li objednatel díla upozorněn na podmínky užívání krytiny (a tedy nemožnosti instalace těžkých vybavovacích předmětů přímo na podlahu), nemůže být překvapen negativními faktory vzniknuvšími porušením těchto předpisů.
Zámkové spoje
Kvalitu (každé zámkové) podlahové krytiny definuje i kvalita samotných spojů lamel. Výtky realizačních firem vůči odolnosti (respektive křehkosti) zámkových spojů SPC podlahovin jsou notoricky známé, včetně bonmotů o „prasknutí zámků, pokud se na ně člověk jen špatně podívá…“.
Nelze zastírat, že první generace SPC podlahovin (ale i některé současné produkty) skutečně neduhem křehkosti zámkových spojů trpěly. Práce s těmito materiály tak vyžadovala určitou opatrnost a zvýšenou obezřetnost při jejich instalaci i manipulaci. Dnešní tržní nabídka již obsahuje výrobky jejichž zámkové spoje jsou velmi pevné a i touha jejich záměrného poškození/zlomení vyžaduje použití relativně značné síly.
Vývoj zámkových spojů, přestože na jejich tvaru to nemusí být na první pohled zřetelné, se nezastavil „pouze“ u páté generace zámků, která umožňuje instalaci krátkých stran svrchu, ale přinesl a přináší další nové možnosti:
Výrobní postup podlahovin je většině lidí skryt za zdmi továrních hal. Běžný člověk, ať už uživatel či profesionál, tak nemá představu o výrobních náležitostech a nevidí a nemůže ani vidět posuny ve výrobních technologiích, respektive progres výrobních linek, na kterých jsou podlahoviny produkovány. A to včetně frézování zámkových spojů. „Klasické“ (moderní) frézování zámkových spojů bývá (bývalo😊) realizováno na výrobních linkách užitím 6 – 8 frézovacích hlav. Ty jsou, pochopitelně společně s tvarem zámkových spojů a složením samotného jádra, alfou a omegou kvality a pevnosti zámkového spoje. Nejnovější technologie využívají ke zvýšení přesnosti a pevnosti zámkových spojů 12 frézovacích hlav.
Co tento, zdánlivě neviditelný, posun výrobní technologie přináší do praxe instalace SPC podlahovin? Zvýšená přesnost zámkových spojů (a tedy i jejich pevnost), v kombinaci s odolností a ponechanou částečnou pružností jádra dílců, umožňuje pokládku plovoucím způsobem (!) bez dilatačního přerušení mezi místnostmi, při dodržení výrobcem definované maximální plochy pokládky v jednom kuse. Současně umožňuje i instalaci výše uvedených kuchyňských ostrůvků přímo na krytinu. Tento postup eliminuje dva hlavní důvody pro upřednostňování instalace celoplošným lepením – staví tak plovoucí instalaci do jedné roviny s lepením.
Technická hlediska a parametry SPC podlahovin jsou nedílnou součástí jejich výběru koncovým uživatelem. Jejich dostatečné vysvětlení potenciálnímu kupci výrazně pomůže při volbě krytiny a současně mu objasní, co vše od krytiny může očekávat. Prodejci také přináší „náboje“ formou argumentace poměru cena/kvalita.