09.12.2009 | Realizace
Vladislavský sál je největším slavnostním prostorem středověké části Pražského hradu, zasedací a sněmovní sál českých králů. Dnes se užívá pro reprezentační shromáždění o státních svátcích, slavnostní zasedání parlamentu. Rekonstrukce jeho podlah probíhala od konce listopadu 2008 a trvala přibližně tři měsíce.
Hlavním požadavkem památkářů bylo, aby byl celý sál zrekonstruovaný z původních materiálů, přičemž všechny dřevěné části podlahy měly být po renovaci uloženy na původní místo. Materiál, který byl zničený a neopravitelný, se doplnil původním, uskladněným na Pražském hradě; to znamená, že každá deska a každý prvek podlahy byl očíslován, vybrán z původního místa, očištěn mimo prostory Vladislavského sálu, zrenovován a znovu vrácen na původní místo. V rámci rekonstrukce byl uskutečněn také archeologický výzkum, při kterém se nalezly různé historické artefakty z doby, kdy se realizovala podlaha sálu.

FAKTA
Objekt: Vladislavský sál, Starý královský palác, Pražský hradRealizační firma: ARCHATT PAMÁTKY spol. s r.o.
Povrchová úprava:
Bona Parquet Décor – domoření nových prken,
Bona Carl’s Oil 90 – olej, dvě vrstvy,
Bona HS Wax – vosk, jedna vrstva
Historie a objevy

Vladislavský sál vznikl v letech 1490 až 1502 pod vedením architekta Benedikta Rieda (Rejta) a stavebně se zachoval v původní podobě. Sloužil jako sněmovní sál, konaly se zde slavnostní plesy, v roce 1791 průmyslová výstava a od roku 1918 slouží pro největší státní slavnosti, volbu prezidenta republiky a podobně.
Od konce listopadu 2008 v něm probíhala rekonstrukce podlahy. Až do konce února 2009 byly veškeré práce sledovány pracovníky Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v.v.i. Kromě nových poznatků ze stavebních dějin Starého královského paláce přinesl výzkum i překvapivé množství artefaktů svědčících o bohatém společenském životě, který se v sále v období raného novověku odehrával.
Oddělení výzkumu Pražského hradu Archeologického ústavu v Praze pečuje o hradní archeologické terény již více než 80 let. Sledují i takové stavby, které nezasahují do země, ale přesto mohou přinést zajímavé informace a nálezy. Při rekonstrukci historické dřevěné podlahy byly vyzvednuty a restaurovány dřevěné desky a opraveny, eventuálně vyměněny podkladové trámy. Přitom bylo nutno odstranit část klenebních násypů. Jejich částečný výzkum získal nebo ověřil poznatky o architektonickém vývoji paláce, mimo jiné o starším velkém sále z doby

www.bona.cz
Předchozí článek
143 / 158
Následující článek