19.12.2019 | Zprávy
Budoucnost stavebnictví v České republice jde energeticky úsporným směrem. Stále více se mluví o soběstačných ostrovních domech a první již u nás vznikají. Představují koncept, za nímž stojí mladí architekti a který je založený na svobodě, nezávislosti a šetrném přístupu k přírodě, tedy na hodnotách, které vyznává zejména nastupující generace.
Ostrovní domy jsou proto nabité technologiemi a chytrými řešeními, která jim pomáhají efektivně nakládat s energiemi, vstupy i odpady. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, neboť existují zcela autonomně. Aktuálně vzniká padesát až osmdesát ostrovních domů společnosti Wirtuuu u Stříbrné Skalice.
Co je to tedy vlastně ostrovní dům? „Jde o vlastně relativně mladý koncept – energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý dům, do nějž je voda přiváděna ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jednoduše a stručně: přináší bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech,“ říká ing. Jakub Raček, Ph.D. z Vysokého učení technického v Brně.
Za poslední čtyři roky se v tuzemsku postavila asi stovka ať už částečně nebo úplně soběstačných domů, i když ne zcela podle pravidel ostrovních domů. Jejich záměrem ale je i šíření této ekologické myšlenky. Některé z nich by totiž měly být pronajímány, díky tomu si lidé mohou vyzkoušet jejich benefity. Podle autorů je to nejlepší cesta, jak získat pro tuto vizi více příznivců. A realizátoři ostrovních domů mají v plánu i celé osady či čtvrti.
Celkový koncept ostrovního bydlení počítá i se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí. Čtvrť pracuje se solárními panely, dřevoplynným provozem kogenerační jednotky,tepelnými čerpadly a dalšími moderními technologiemi. I proto poutápozornost veřejnosti.
Velkým aktuálním projektem je padesát až osmdesát ostrovních domů u Stříbrné Skalice, které staví stavební společnost Wirtuuu. „Objekty mají mít rozlohu zhruba po 350 metrech čtverečních. Jeden by měl kvůli vybavenosti progresivními technologiemi vycházet zhruba na dvacet až čtyřicet milionů korun,“ uvádí Jiří Bonk z Wirtuuu.
Již několik let také probíhá soutěž Českých soběstačných domů, která se snaží celý segment posunovat dále a zejména blíže veřejnosti. Vítězným návrhem se v letošním roce stal projekt Jiřího Petrželky z fakulty stavební na ČVUT v Praze, který navrhl dům, jenž si během roku akumuluje sluneční energii, ze které je schopný být soběstačný po 265 dní. Zároveň autor bere v potaz nakládání s vodou, využívá šedou a dešťovou vodu a jejím opětovným využitím snižuje spotřebu pitné vody. Celá stavba včetně všech technologií by měla být realizovatelná za pouhé čtyři miliony korun, což je cena, za niž si pořídíme rodinný dům běžně i dnes.