04.04.2025 | Praxe
Dřevo patří k nejstarším stavebním materiálům a používá se jako podlahovina již mnoho století. Svoje pozice na trhu si pevně drží také v současné „době vinylové“, protože přináší do našich obydlí kousek přírody. Ke dřevěným podlahám se ale nevracíme pouze pro jejich krásný vzhled, ale předpokládáme také jeho dlouhou životnost a možnost renovace povrchu. A jak na správnou údržbu či renovaci dřevěné podlahy, poradí odborník v dnešním článku.
Moderní průmysl laků a olejů na dřevo vyvíjí a vyrábí stále kvalitnější laky a oleje pro základní povrchovou úpravu dřeva. Na tuto produkci musí ovšem navazovat vývoj a výroba ošetřovacích a čistících systémů pro dřevěné podlahy. Správný systém ošetřování a čištění dřevěných podlah je rozhodující pro životnost a optický vzhled dřeva. Neméně důležité jsou ale také okolní vlivy prostředí, zejména teplota a relativní vlhkost v prostoru, kde se dřevo nachází. Optimálními hodnotami pro dřevo je teplota 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 – 60 %. Tento ideální stav prospívá nejen dřevěné podlaze, ale i masivnímu nábytku, obrazům a v neposlední řadě i nám samotným.
Dřevěná podlaha a preventivní opatření proti poškození povrchu
Hovoříme-li o systému ošetřování a čištění dřevěných podlah, musíme jako jeho první bod zmínit dokonalé preventivní opatření. To jsou účinné a správně dimenzované čistící zóny ve vstupech do objektů nebo kvalitní čistící rohože ve vstupních částech bytů či domů. Další důležitou prevencí je osazení všech pohyblivých částí nábytku správnými kluzáky, na kolečkové židle používat pouze měkká kolečka dle EN 12529 nebo vhodné podložky pod kolečkové židle. Protiskluzné podložky pod koberce musí být vhodné pro lakované dřevěné podlahy. Podložky, u kterých hrozí uzavření vlhkosti mezi podložkou a lakovaným povrchem nepoužívat, omezí se schopnost dřeva vydávat a pohlcovat vlhkost a výsledkem bude poškození lakovaného povrchu! Dřevěné podlahy je nutné co nejméně zatěžovat vodou, zabránit silnému vnosu vody, např. ve vstupních prostorách.
Všeobecně: Dřevo reaguje citlivě na vlhkost
Pro dřevěnou podlahu musíme mít vždy všeobecně na zřeteli, že přírodní produkt - dřevo nesmí zůstat delší dobu mokré nebo vlhké, protože přijímá vlhkost a mohlo by dojít ke změně jeho tvaru nebo k šednutí. Zásadně tedy nezatěžujeme dřevěné podlahy přílišnou vlhkostí, čistíme je pokud možno suchou cestou zametáním nebo vysáváním. Veškeré mokré čištění musí probíhat pouze vlhkým, tj. důkladně vyždímaným mopem.
Proč je správná péče o dřevěnou podlahu tak důležitá?
Nesprávně prováděná údržba může vést k velmi rychlým chemickým nebo mechanickým poškozením nebo dokonce ke zničení povrchové úpravy. Lakovaný povrch může ztmavnout, olejovaný povrch se louhuje a vysušuje.
Dodržením několika zásad se vyvarujeme následným nepříjemnostem:
- Nejčastěji používanými provázkovými nebo třásňovými mopy se nanáší na podlahu příliš mnoho vlhkosti, která může vniknout do spojů a způsobit poškození dřeva.
- Čistící přípravky s podílem glycerinu mohou poškodit povrch.
- Univerzální čistící prostředky (běžné domácí saponáty) nejsou pro dřevěné podlahy vhodné. Nezabezpečují nejdůležitější část systému, kterou je ošetření povrchu. Svou agresivitou mohou způsobit poškození laku a vylouhování oleje.
- Mýdlové čističe neodpovídají odborným požadavkům na správné ošetření lakovaných dřevěných podlah, protože působením mýdla dochází k vyluhování laku a tím k jeho křehnutí.
- Pozor na produkty s obsahem silikonu. Následné přelakování povrchu se nepodaří, když tak s velkými obtížemi.