08.11.2024 | Zprávy

Nabídce podlahových studií v České republice dominují SPC podlahy.

Prakticky každý výrobce tradičních typů podlahovin zařadil do své nabídky i tento populární typ krytiny a současně poptávku vykrývá i nespočet výrobců z Asie. Uživatelé mohou volit z desítek značek, stovek kolekcí a dekorů. A samozřejmě ve velkém cenovém rozpětí. A to přináší otázku, jak se v tak obsáhlé nabídce orientovat.

Dekorační vrstva

Hlavním, nejdůležitějším hlediskem výběru každé krytiny je dekor samotný, respektive vzhled dekoru. Přestože SPC podlahoviny nabízí nespočet dekorů dřeva či kamene, každému je jasné, že nejde o samotné (přírodní) dřevo či kámen. Dekor je vždy vytištěný. Rozdíl však spočívá ve způsobu tisku – v zásadě existují dvě možnosti výroby SPC podlah: použití dekoračního papíru nebo přímý tisk.

Dekorační papíry (výrobci si mohou vyrábět/tisknout své, ale ve většině případů nakupují dekorační papíry u specializovaných výrobců) jsou fotografie dodávané v rolích. Výrobce krytiny následně z rolí nařezané fotografie lisuje k podkladu a fotografie jsou dále opatřeny ochranou (nášlapnou) vrstvou, která definuje třídu zátěže. Takto připravená konstrukce je opatřena ochranným (polyuretanovým) nátěrem.

Modernějším způsobem výroby je přímý tisk, technologie označovaná jako „DLE“. Výrobce nepoužívá žádné „předtištěné“ dekorační folie, ale tiskne přímo na podkladní konstrukci dílců – na nosnou vrstvu. Tato technologie přináší výrobcům mnoho benefitů – rychlost výroby (odpadá jeden výrobní krok – aplikace dekorační vrstvy), flexibilita v dodávkách (výrobce není závislý na dodávkách dekoračního papíru od subdodavatele), logistická úspora (odpadá nutnost objednávání, závoz a skladování dekoračních papírů), flexibilita ve změnách dekorů (výrobce není závislý na množství skladových zásob dekoračního papíru a může měnit svou dekorovou škálu dle aktuální poptávky na trhu), svoboda při tvorbě dekorů (výrobce si může tvořit své dekory přesně dle svých potřeb a potřeb trhu).

Nejmodernější technologií přímého tisku je technologie „DLE+“. Ta v současnosti vstupuje na podlahový trh. Přináší vylepšení v oblasti přímého tisku a následné tvorby struktury povrchu. Výsledkem je ještě reálnější vzhled dřeva (či kamene), s reálnou strukturou přesně kopírující dekor samotný.

Z pohledu uživatele krytiny volba dekoru dle použité výrobní technologie přináší dva zásadní benefity, hovořící pro přímý tisk. U dílců s přímým tiskem, z podstaty věci, nehrozí odlepování dekorační vrstvy z podkladu – občasná příčina reklamací. Ale hlavním benefitem je originalitu dekoru. U dekoračních papírů se může stát, že má několik výrobců shodný dekor (pokud si dekor nezakoupí exklusivně). U přímého tisku je pravděpodobnost dvou identických dekorů naprosto minimální. Uživatel však ocení hlavně originalitu v rámci lamel jím zakoupené podlahy = opakovatelnost dekoru. Zatímco u přírodních produktů je každý podlahový dílec originální, u „replik“ je originalita dekorů dána výrobním postupem. Zjednodušeně lze říci, že výrobce, dle svých možností a možností výrobní technologie, vyrábí dekory s omezeným množstvím originálních lamel. Tedy, že lamely v balících se opakují. Všeobecně bývá u krytin opakovatelnost dekorů cca 6 – 8 lamel (tedy pouze 6 – 8 lamel je originálních). U technologie přímého tisku si opakovatelnost nastavuje výrobce a to pouze s ohledem na efektivitu výrobního procesu. Originalita dekorů tak v praxi u přímého tisku bývá v desítkách kusů (např. opakovatelnost dekorů u technologie DLE+ dosahuje 24 – 48 dílců, dle kolekce a výrobce). Přestože se může zdát, že opakovatelnost dekoru je zanedbatelná vlastnost (při pohledu na vzorky ve stojanech se tato charakteristická vlastnost neprojevuje), je-li krytina instalována v ploše, stále se opakující dekor (zvláště, jsou-li shodné dílce instalovány vedle sebe) může být jistým, celkový design krytiny, degradujícím prvkem.

Samostatnou kapitolu tvoří i formát lamel. Standardním formátem na současném trhu se staly dílce o délce cca 1.200 mm a šířce cca 200 mm. Ale nabídka je neustále rozšiřována. Není tak neobvyklé najít na vzorkovnách formáty o délkách cca 1.500 ale i 1.800 mm a šířce přes 200 mm nebo dekory velkoformátových dlažeb. Současný módní trend stromečků se propsal i do kategorie SPC. Zjednodušeně lze konstatovat, že výběr dekorů již plně „kopíruje“ nabídku dřevěných podlah, respektive dlažeb. A provedení dekorů a reálnost povrchů, ve spojení s velkými formáty, následně ztěžuje identifikaci krytiny pohledem a to i pro odborníky. Což je cílem výrobců a přáním zákazníků.

Foto: Nevhodná podložka pod SPC podlahou

Struktura povrchu

Na výsledný efekt podlahy má velký vliv i jeho struktura, respektive reálnost struktury. Doba jednoduchých gravírů je nenávratně pryč. Dnešní produkty soutěží co nejvěrohodnější strukturou povrchu, která evokuje vzhled reálné předlohy. Posledním výkřikem módy je EIR Embossing. Tato technologie synchronizuje texturu povrchu podlahy s vizuálním designem, který imituje přírodní materiály, jako je dřevo nebo kámen. To znamená, že reliéf (embossing) na povrchu přesně kopíruje linie a vzory na dekorativní vrstvě podlahy. Například pokud je na podlaze vyobrazený vzor dřevěné struktury, suky a praskliny na povrchu přesně odpovídají těmto vizuálním prvkům. Na rozdíl od standardních embosovaných podlah, kde je textura aplikována náhodně, u EIR technologie je každá textura sladěna s vizuálním vzorem, což poskytuje hloubku a autentický vzhled a příjemný pocit při chůzi bosou nohou, protože povrch podlahy působí strukturovaněji, podobně jako přírodní materiál.

V-drážky

Nedílnou součástí dnešních dekorů jsou i zkosené hrany, tzv. „V-drážky“. Jejich vzhled je závislý na použité technologii výroby. V-drážky je možné rozdělit na dva základní typy – buď je zkosení provedené v dekoru krytiny, nebo je zkosení dobarveno. U dekorů s dekorační folií se obvykle nachází druhý typ fazetování, tedy zkosení dobarvené. Je to z důvodu obtížnosti nalisování dekorační folie na zkosenou nosnou vrstvu. Přímý tisk dekoru na nosnou vrstvu, respektive technologie DLE+, umožňuje tvorbu zkosení se zachováním dekoru i v místě V-drážky. Tento postup tak přináší podstatně reálnější výsledek, výsledná podoba krytiny odpovídá svému přírodnímu vzoru.

Hlavní funkce V-drážek je estetická – zkosení „vyrýsuje“ jednotlivé dílce. Tím zdůrazní jedinečnost dekoru, velikost formátu. Stejně jako je tomu u reálných předloh.

Podložky

Část podlahy, která není vidět, ale která má hlavní podíl na bezproblémovém fungování SPC podlah. Náročnost trhu přinesla požadavek na integraci protihlukových podložek na spodní strany dílců a SPC krytiny s integrovanou podložkou se staly již standardem.

Integrovaná podložka přináší několik výhod. Z ekonomického hlediska je, pro koncového zákazníka, výhodnější pořízení dílců s integrovanou podložkou. Pořízení dílců bez integrované podložky a samostatný nákup obdobné podložky nepřináší žádnou cenovou úsporu, respektive přesně naopak. Z hlediska funkčních vlastností (tedy absorpce hluku) dosahuje integrovaná podložka vždy lepších výsledků než identická podložka instalovaná samostatně pod dílce (byť rozdíl je minimální…).  A v neposlední řadě, instalace dílců s integrovanou podložkou je podstatně rychlejší.

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství podložek, i dílců s integrovanými podložkami různých typů. Nejčastěji se lze setkat s podložkami typu XPS, XPE, IXPE, XPO nebo podložkami korkovými. Jakým způsobem vybrat vhodnou podložku? Praxe minulých let odhalila, že kvalita a odolnost výsledné realizace je přímo úměrná kvalitě (odolnosti) použité protihlukové podložky. Sebekvalitnější SPC podlaha instalovaná na nevhodnou podložku, nevydrží zatížení, kterému je vystavena v průběhu své životnosti. Vlivem provozu a dalšímu zatížení krytiny dochází ke stlačení podložky. To následně vede k průhybu dílců a vertikálnímu pohybu dílců v zámkových spojích. Zámkové spoje však nejsou na tuto skutečnost konstruovány a provoz za těchto podmínek vede k jejich poškození, destrukci. Tato poškození se projevují v místech největšího zatěžování – např. v prostoru obývacího pokoje s největším provozem, v místech s kolečkovou židlí, apod. Pod SPC krytiny tak nelze instalovat podložky běžně používané pod dřevěné nebo laminátové podlahy. Reálné provozní podmínky nejen v komerčních prostorách, ale i v domácnostech, vyžadují užití kvalitních, odolných podložek. A odolnost podložek je možné definovat dle pevnosti v tlaku. Tento údaj je k nalezení v technickém listu podložek. Ideální hodnota pevnosti v tlaku (značení „CS“ = Compressive strength) je vyšší než 400 kPa (v technických listech bývá značena např. CS ≥ 400 [kPa]).

Při instalaci SPC krytin na systémy s podlahovým topením musí být také brán zřetel na tepelný odpor použité podložky, který bývá v technických listech značen písmen „R“ (udávaný parametr je v jednotkách m²K/W). Zatímco hodnota CS by měla být co nejvyšší, hodnota R by měla být naopak co nejnižší.

U krytin bez integrované podložky může její volbu přímo ovlivnit zákazník, u dílců s již integrovanou podložkou musí uživatel spolehnout na volbu výrobce. Ta však, bohužel, nemusí být v souladu s posledními (tvrdě nabitými) zkušenostmi z trhu, zvláště pak u „no-name“ produktů. Proto by měl kupující i ověřit parametry podložky integrované na SPC podlaze.

Výběrem dekoru, přítomností a vzhledu V-drážek, struktury povrchu a podložky však výběrové dilema zdaleka nekončí. U SPC podlah existují další rozdílné parametry a charakteristiky, které by měly být zohledněny před samotnou pokládkou. Užitná třída, odolnost povrchu proti poškození, odolnost zámkových spojů, možností pokládky – to jsou další parametry rozhodující pro výběr krytiny. Na tyto technické aspekty se zaměří příští díl tohoto článku.

EIR Embossing

EIR (Embossed in Register) embossing je pokročilá technologie povrchové úpravy podlahových materiálů, zejména vinylových a laminátových podlah, která umožňuje vytvoření velmi realistické textury povrchu, odpovídající tištěnému dekoru.
 
Milan Mrkáček, soudní znalec z oboru podlahových krytin

Celý článek najdete v časopise DOMO 6/2024, který si můžete prohlédnout ZDE.