12.02.2025 | Zprávy

Krumlovský Klenot je ambiciózní projekt, který přetváří brownfield v bývalém areálu továrny Jitona v moderní městskou čtvrť. O výzvách, které s sebou nese výstavba na území s průmyslovou historií, o sladění architektury s charakterem Českého Krumlova i o ekologických opatřeních hovoří v rozhovoru Miroslav Veselý, hlavní inženýr projektu. 

V Českém Krumlově jste nedávno dokončili stavbu prvního objektu nové městské čtvrti v komplexu s názvem Krumlovský Klenot. Jaká je vaše role při koordinaci jednotlivých stavebních etap projektu?

Na projektu jsem zastával pozici hlavního inženýra projektu. Hlavní inženýr dohlíží na správnost technického řešení, soulad s platnými zákony a vyhláškami, zajišťuje komunikaci a koordinaci jednotlivých profesí a neposlední řadě dodržení ztvárnění představy architekta. 

Do projektu jsem nastoupil téměř na jeho počátku, tedy do architektonické studie. Následovalo společné povolení stavby. Poslední etapa, které jsme se jako ateliér zúčastnili, byla dokumentace pro výběr zhotovitele stavby. Dokumentaci pro provádění stavby pod sebe již přijala realizační firma spolu se svým projektantem. 

Krumlovský Klenot vzniká v brownfieldu, areálu bývalé továrny Jitona, jaké výhody a nevýhody přináší stavět na území s touto průmyslovou historií?

Zcela jednoznačnou výhodou je situování území do zeleného údolí v blízkosti centra města. Tak rozsáhlá území s možností rozvoje v blízkosti center poskytují právě brownfieldy. Blízkost centra Českého Krumlova nám umožnila umístit byty s krásným výhledem na Krumlovský zámek. Další výhodou je, že projekt, nahrazující zchátralý areál, je kladně přijímám veřejností i nejbližšími sousedy. Při povolování projektu jsme tak nenarazili na věčný problém ostatních projektů, totiž NIMBY přístup. 

Nevýhodou je zcela jistě neprozkoumanost daného brownfieldu z hlediska existence sítí. Věděli jsme, že územím protéká v podzemí Nový potok. Ale nevěděli jsme kde. Mapové podklady se lišily od historických technických výkresů a ty zase od skutečnosti. Některé podklady uváděly, že potok má dvě zatrubněná ramena, některé pouze jedno. Kamerovými zkouškami, jsme alespoň přibližně zmapovali jeho průběh. Nový potok se pak podařilo v dlouhém úseku odtrubnit a vrátit zpět na povrch, blíže k lidem a krajině. Další nevýhodou, je, že se jedná o území silně ovlivněné člověkem. Inženýrskogeologický průzkum prokázal například antropogenní navážky v mocnosti až 4m, právě pod apartmánovým domem. Na což pak musí být adekvátně reagováno při zakládání objektu. 

Máte za sebou první fázi projektu – již stojí apartmánová dům. A Krumlovský Klenot se posouvá do další fáze výstavby. Jaké konkrétní další kroky vás v projektu čekají?

Investor i my vyhlížíme změnu územního plánu města Český Krumlov, která usnadní a zlevní realizaci další fáze projektu. Následovat bude změna stavebního povolení – změna využití z apartmánových domů na bydlení. Objekty jsou povoleny jako apartmánové domy, protože bydlení dle stávajícího ÚP není možné. Nový územní plán již tuto situaci tuto zjevnou hloupost napravuje. 

Celý článek najdete v časopise DOMO 1/2025, který si můžete ONLINE a ZDARMA prohlédnout ZDE.